Мини пици од модар патлиџан

Мини пици од модар патлиџанСостојки:
2 модри патлиџани
Доматен сос или 2 рендани домати
200 гр кашкавал
По желба: Колбаси или смеса од јајца и сирење
Масло
Сол
Магдонос
Подготовка:
Модрите патлиџани се сечат на парчиња со дебелина околу 1,5 см. Посолете и оставете ги на решетка неколку минути за да излезе горчливиот сок. Во садот за печење додадете околу 1/2 чаша масло и подредете ги парчињата. Се печат во заграна рерна околу 15-20 минути. Се вадат и се додава доматен сос и кашкавал, колбаси или јајца и сирење. Се пече уште 10 минути. На крај се декорира со магдонос. Состојки:
2 модри патлиџани
Доматен сос или 2 рендани домати
200 гр кашкавал
По желба: Колбаси или

Пронајдете не на следниве мрежи: