Ммм…..Чиз сладолед со цреши!!!

Вкусно и брзо разладување во топлите денови.Потребни состојки:
*500 грама маскарпоне
*400 грама кисела павлака
*6 лажици шеќер
*1 лажици Кирш или цреша ликер
*300 грама цреши
Подготовка:
Ставете го празниот сад во кој ќе се стави готовиот сладолед во замрзнувач.
Измешајте ја киселата павлака со 3 лажици шеќер и оставете во фрижидер. Исечете ги црешите или блендирајте ги така што да не се на пире, да ги има парчиња. Ставете 3 лажици шеќер во маскарпонето и го измешајте со миксер. Додадете ги црешите и ако не користите шеќер во прав измешајте додека се растопи шеќерот. Додаде ги павлаката и црешите, измешајте добро и целата смеса пресипете ја во замрзнатите сад. Складирајте го сладоледот во замрзнувач. 3 – 4 пати на секој час го добро промешајте со миксер за да избегнете создавање на кристали. Украсете по желба и не заборавајте дека е доста калорично, полномасно и вкусно. Извадете од замрзнувачот 10-15 минути пред јадење да се опушти.
Добар апетит!!!Потребни состојки:
*500 грама маскарпоне
*400 грама кисела павл

Пронајдете не на следниве мрежи: