Мммммм, чоколадни брауни!

Толку меки, толку чоколадни… децата ги обожаваатСостојки:
3 јајца
300г чоколадо
160гр путер
3 лажици шеќер
3 лажици брашно
1 пакетче прашок за пециво
Подготовка:
Во сад на преа растопете путер и 200гр чоколадо. Одвојте ги жолтките од белките и изматете ги белките во цврст снег. Додавајте го шеќерот лажица по лажица. Потоа, на ист начин додадете го и брашното. Додадете го прашокот за пециво. Растопената чоколада и путер додадете ги во смесата и мешајте полека со лажица. Остатокот од чоколадото исецкајте го на ситни коцки и додадете ги во смесата. Почекајте 10-ина миинути смесата да одмори. Намачкајте го тавчето за печење со путер и брашно, па сипете ја смесата. Печете на 180 степени 30 минути. Декорирајте по желба.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
3 јајца
300г чоколадо
160гр путер
3 лажици шеќер
3 лажици брашно
1 пакет

Пронајдете не на следниве мрежи: