На денешното мени за ручек: Салата од макарони

Вкупно време за подготовка: 35 минути / Порции: 6Сол и црн бибер
500 гр. макарони60 тенко сечена пршута, се сече на ленти
1/4 чаша вински оцет
1 лажичка сенф
1/2 чаша ладно цедено маслиново масло
1 среден домат, исецкан
60 гр. козјо сирење
1/4 чаша маслинки, исечени
1/4 чаша сецкан свеж магдонос
ЧЕКОР 1
Во голем сад во жешка солена вода, се готват макароните до Ал денте(околу 8 минути). Во мала тава, се готви пршутата на средна температура се додека не стане крцкава.
ЧЕКОР 2
Со бавно мешање се прави смеса од оцет, сенф и маслиновото масло. Ги додаваме доматите, сирењето, пршутата и маслинките.
ЧЕКОР 3
Исцедете ги тестенините, додадете ги во садот со смесата и промешајте. Додадете магдонос, сол и бибер. Се оставаат да се изладат до собна температура, и се потоа сервираат.Сол и црн бибер
500 гр. макарони60 тенко сечена пршута, се сече на ленти
1/4 чаша вински оцет
1 лажичка сенф

Пронајдете не на следниве мрежи: