Најпопуларната ПИТА во Сараево! Ова МОРА да се проба!

Ова е најпопуларната ПИТА во СараевоСостојки:
– 1 кг компир
– 1 поголема главица кромид
– 2 лажици сол
– 10 гр брашно
– 100 мл масло
– 2 лажици путер
– бибер
Начин на подготовка:
Загрејте ја рерната на 200 степени
Компирот излупете го, изрендајте го заедно со кромидот и посолете.
Тавчето ставете го во рерна да се загрее.
Исцедете ја вишокот вода од компирот па помешајте го со брашното.
Тавчето намачкајте го со масло, и ставете ја смесата од компир и прелијте со растопениот путер и масло.
Печете 40-тина минути додека не порумени. 
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети, здрави напитоци и сл. можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук.Состојки:
– 1 кг компир
– 1 поголема главица кромид
– 2 лажици сол
– 10 гр брашно
– 100 мл

Пронајдете не на следниве мрежи: