Направете јадење за 10 лица од само 1 килограм мелено месо!

Со овој економичен рецепт, можете од 1 кг месо да направите пикантна смеса која може да ја користите кога и да ви притреба мелено месо.Потребно е:
420 гр грав од конзерва
1 кг мелено говедско месо
2 јајца малку изматени
1 кромид ситно сецкан
4 чешниња лук, ситно сецкани
половина шолја ситно сецкан магдонос
лажичка сол
½ лажица бибер
Гравот немојте да го цедите и изгмечете го со вилушка. Додадете го меленото месо, јајцата, кромидот, лукот, солта и биберот и се добро измешајте.
Поделете ја смесата во 2 порции. Истата можете веднаш да ја искористите и од неа да направите плескавици, ќофтиња, да ја додадете во сос за шпагети… Доколку сакате смесата чувајте ја во фрижидер 1 ден или во замрзнувач месец дена. Па одмрзнувајте по потреба.
Добар апетит!
Полнети ЌОФТИЊА со сирење – Неодоливо вкусно – Прочитајте ТУКА
Најдобри рецепти, кулинарски совети, трикови и диети можете да најдете на фан страната на НАЈАДИСЕ.МК или станете член од фејсбук групата на следниот ЛИНКПотребно е:
420 гр грав од конзерва
1 кг мелено говедско месо
2 јајца малку изматени
1 кромид ситн

Пронајдете не на следниве мрежи: