Необична салата од спанаќ и јагоди

Изморени ли сте од монотона храна и јадења кои одземаат многу време за подготовка? Сакате нешто поинакво, нестандардна и нетипично? Предлогот за денес е салата од јагоди и спанаќ која можеби да не им се допадне на сите, но со сигурност е свежа, па затоа бидете храбри и пробајте ја, бидејќи е навистина здрава.
Потребни состојки:
Листови од спанаќ (околу половина килограм)
Исецкани свеж кромид, може да додадете и малку лук


13 излупени бадеми
Сецкани јагоди (големи или мали, според преференциите)
Неколку ливчиња свеж копар
Оцет, шеќер, сол, црн пипер, маслиново масло (по вкус)
Начин на подготовка:
Измешајте ги сите намирници во чинијата и зачинете со масло, оцет, сол и бибер.
На крај додадете ги сецканите јагоди. Јадете со задоволство и добро расположение.

Прочитајте повеќе: Вегетаријански лазањи со спанаќИзморени ли сте од монотона храна и јадења кои одземаат многу време за подготовка? Сакате нешто поинакво, нестандардна

Пронајдете не на следниве мрежи: