Неодолив куглоф со лимон

Превкусен предлог за десерт.Состојки:
2 цели јајца
1 жолчка
1 чаша шеќер
1 пакетче ванилин шеќер
пола чаша масло за јадење
1 чаша јогурт
1 и 3/4 чаша брашно
2 пакетчиња прашок за печиво
2 лажици лимонов сок
кора од лимон
неколку капки арома од лимон, по желба
путер за калапот
Подготовка:
Загрејте ја рерната на 180 степени. Јајцата, жолчката и маслото изматете ги со електирчен миксер и потоа додајте ги сите останати продукти матејќи ги со миксерот. Калапот за куглоф намачкајте го со путер и потоа во него сипете ја смесата. Печете го во загреана рерна околу 35 минути. Потоа, кога ќе биде испечен, извадете го од рерна и тргнете го настрана да се олади.
Во меѓувреме, направете бела глазура:
3/4 чаша шеќер
1/4 чаша сок од лимон
Промешајте го шеќерот со лимоновиот сок, додека не се стопи шеќерот. Испечениот колач ставете го на чинија. Додека уште е топол, прелијте го со бела глазура и оставете го да се олади на собна температура. Ако случајно куглофот ви се преполови, намачкајте го со стоплен мармалад од кајсии, ќе биде уште повкусен.Состојки:
2 цели јајца
1 жолчка
1 чаша шеќер
1 пакетче ванилин шеќер
пола чаша масло за ја

Пронајдете не на следниве мрежи: