НЕОДОЛИВ РУЧЕК! Кремаста и сочна пита!

Како станува збор за питите, не ги броиме калориите. Зборуваме за чисто уживање…Компирот добро измијте го, па сверете го. Излупете и додадете масло, јајца, сол и малку бибер, па добро измешајте и направете пире. За да се згусне смесата, додадете брашно, па измесете цврсто тесто.
Додадете уште брашно, ако тестото ви се лепи.
Потоа, во загреано тавче ставете малку масло, па пола од тестото, развлечете го на дното. Преку тестото, наредете шунка и кашкавал, па одозгора останатиот дел од тестото.
Оставете да се пече на рингла, три до четири минути, а потоа превртете на другата страна и печете додека не порумени.
Компирот добро измијте го, па сверете го. Излупете и додадете масло, јајца, сол и малку бибер, па добро измешајте и направете пире. За да се згусне

Пронајдете не на следниве мрежи: