Неодоливи КОМПИРИ за чиста десетка!

Вака подготвените компири се сочни. Препорачуваме да пробате!Домаќинки, внесете новост на трпезата!
Состојки:
– 1 и половина кг компири
– половина литар павлака за готвење
– 2 дл млеко
– 1 дл масло
– 1 вреќичка супа од печурки
– малку бибер, вегета и магдонос
– сирење по желба
Подготовка:
Излупете ги компирите и исецкајте ги на кругови. Зачинете ги со бибер и вегета и измешајте.
Правот од супата со печурки измешајте го со павлаката, па додадете млеко и масло, потоа ситно исецкан магдонос и измешајте.
Компирите ставете ги во тепсија и прелијте ги со подготвената павлака со состојките.
Печете во веќе загреана рерна на 200 степени од 35-40 минути.
На кратко извадете надвор и наросете одозгора рендано сирење, онолку колку што сакате. Вратете во рерна да отстоу уште 10 минути, доека да се стопи сирењето.Домаќинки, внесете новост на трпезата!
Состојки:
– 1 и половина кг компири
– половина литар павлака за гот

Пронајдете не на следниве мрежи: