НЕОПИСЛИВО колку оваа ПИТА со ПИЛЕ е вкусна! Мора да пробате уште утре!

Пита со пилешко: Неописливо вкуснаСостојки:
600 гр брашно
цело пиле
4 големи главици кромид
1 лажичка сол
лажица масло
2 лажици масло, лажичка сол, црн бибер
топла вода
+1,5 дл павлака за готвење, 50 мл масло, 100 гр путер
Начин на подготовка:
Замесете тесто од наведените состојки, направете две топки и оставете да отстојат. Пилето исечкајте го на парчиња, премачкајте со 2 лажици масло, ставете бибер, посолете и додадете го сецканиот кромид.
Расукајте кора на побрашнета површина. Насечете на ленти и на секое парче ставајте по малку од смесата со пилешко и завиткајте во пакетче. Повторувајте ја постапката и со другата половина од тестото.

Наредете во претходно подмачкан плех и печете на 220 степени во загреана рерна. Кога ќе се испече залијте со павлака и вратете во рерна на уште неколку минути.

Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
600 гр брашно
цело пиле
4 големи главици кромид
1 лажичка сол
лажица масло

Пронајдете не на следниве мрежи: