НУТЕЛА КОЦКИ: Сите сакаат вакви БРЗИ десерти!

Сите сакаат вакви БРЗИ ДЕСЕРТИ: Нутела коцки!Состојки:
250 гр разни снегулки (оризни снегулки)
1 вреќичка  мачмелоу
4 лажици путер
250 гр нутела
100 гр лешници
Глазура
1 лажица путер или масло
250 гр нутела
100 гр млечно чоколадо
Подготовка:
Во сад стопете го путерот а потоа додадете  мачмелоу.
Намалете ја температурата и мешајте додека целото мачмелоу не се стопи.
Потоа додадете ја нутелата и мешајте се заедно додека смесата не се изедначи.
Во оризните снегулки додадете 100 гр ситно сецкани и препржени лешници. Истурете ја смесата со мачмелоу и мешајте со раце. Ќе биде многу тешко но натопете ги рацете со вода за да може да обликувате. Ставете ја смесата во плех и притиснете со прстите.
Глазура:
Стопете лажица путер и додадете ја нутелата. Мешајте смесата да стане ретка а потоа додадете 50 гр млечно чоколадо.
Глазурата прелијте ја преку оризните снегулки.
Ставете во фрижидер додека глазурата не се стегне.
Добар апетит!
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
250 гр разни снегулки (оризни снегулки)
1 вреќичка  мачмелоу
4 лажици путер
250 гр

Пронајдете не на следниве мрежи: