ОТКРИЕНА ТАЈНАТА: Еве како до долг и екстра жежок секс!

Можеби често не сте во ситуација да направите секс маратон, но со сигурност е корисно да знаете како да се справите со тоа кога ќе се случи.Сексуалниот маратон може да трае неколку часови или цела ноќ.Тогаш дури и најенергичните и најискусните љубовници мора да дадат сè од себе за да издржат до крај и својот партнер да го доведат до неколку кратен оргазам.Прва и многу важна работа која треба да ја знаете пред сексуалниот маратон е тоа што секогаш треба да имате шише вода во своја близина, за да не дехидрирате. Освен тоа, постојат и неколку корисни совети, пишува “Internal Medicine”.
Одложете го оргазмот
Изберете поза која нема премногу да ве возбудува и прерано да Ве доведе до оргазам. Веројатно знаете во која поза треба да бидете за сексот да трае подолго. Некои луѓе го постигнуваат тоа во мисионерска поза, некои подобро се воздржуваат кога жената е одозгора, додека некои преферираат кучешка поза. Секогаш променете ја позата ако почувствувате дека сте исцрпени, дека губите ерекција или дека не сте во состојба да го одложите оргазмот.Oдложувањето на оргазмот за време на сексуалниот маратон е тепка задача затоа што може да ве изненади тогаш кога најмалку очекувате. Имајте на ум дека доживеаниот оргазам не значи и крај на маратонот. 
Фокусирајте се на партнерката
Доколку ви е потребен одмор за време на сексуалниот маратон или сте доживеале оргазам, тогаш пробајте да посветите внимание на партнерката. Можете да ја милувате, дразните, допирате, бакнувате, орално да ја задоволувате и случно. Таа ќе биде задоволна и само ако ја прегрнете и мазите.

Премногу алкохол нема да ви биде од корист 
Алкохолот навистина ве опушта, но ако испиете премногу можете да доживеете непријатност. Вишокот алкохол може да ве доведе до неможност да ја одржите ерекцијата и да го одложи оргазмот на подолг период. Одложувањето на оргазмот може да звучи добро, но во овој случај ерекцијата слабее во текот на сексуалниот однос и станува препрека за сексуалниот маратон.
Имајте фантазија
За време на сексуалниот маратон, не морате да се држите до рутината. Сексуалниот однос е многу повеќе од пенетрација и орален секс. Можете да користите и разни реквизити, како и сладолед, чоколадо итн.
Не заборавајте на лубрикантите
Сексуалниот маратон трае долго и исцрпува. Пиењето на вода ќе ја спречи дехидрацијата. Немојте да заборавите на лубрикантите затоа што тие ги одржуваат вашите интимни делови влажни. Пред почетокот на сексуалниот маратон, побарајте лубрикант кој вам ви одговара. Ако користите кондом, изберете соодветен лубрикант и користете доволна количина за да спречите вагината да стане сува. Ако вагината не е доволно влажна, со триењето може да се искине кондомот.Прва и многу важна работа која треба да ја знаете пред сексуалниот маратон е тоа што секогаш треба да имате шише вода во своја близина, за да не де

Пронајдете не на следниве мрежи: