Ова е една од најдобрите САЛАТИ…А можете да ја направите за 15 минути!

Loading...

Ова е една од најдобрите САЛАТИ…А можете да ја направите за 15 минути!Состојки:
500 гр свежи домати
600 гр свежи краставици
200 гр црвени свежи пиперки
200 гр зелени свежи пиперки
60 грама млад кромид
1 луто пиперче
За прелив:
½ лажичка сол
Мелен црн пипер
70 мл масло
2 лажици јаболков оцет
За послужување:
150 гр фета сирење
Доматите, излупените краставици и пиперките исчистени од семки исечете ги на коцки.
Зеленчукот ставете го во подлабок сад па додадете млад кромид исечкан и ситно исечканата лута пиперка. Се добро измешајте и добро изладете.
Пред послужување ставете и на салатата бибер и сол, додадете масло, оцет и добро измешајте.
На крајот додадете го изренданото фета сирење.
Послужување:
Салатата можете да ја послужите како ладно предјадење или прилог.
Совет
Во оваа шопска салата, можете по желба да додадете маслинки.Состојки:
500 гр свежи домати
600 гр свежи краставици
200 гр црвени свежи пиперки
200 гр зелени св

loading...