Ова морате да го пробате: Печени пица компири

Одличен рецепт  за брзо и вкусно  мезеСостојки:
8 помали компири
2 лажици маслиново масло
½ шолја доматен сос или кечап
1 шолја рендан кашкавал
Чајна по желба
Ситно сечкан магдонос за декорација
Подготовка:
Загрејте ја рерната на 220 степени.  Исечкајте ги на половина компирите и наредете ги на тава. Печете ги од една страна 15 минути, а потоа извадете ги од рерната, превртете ги и печете ги уште 15 минути. Со вилушка проверете дали се добро потпечени. 
Потоа премачкајте ги со маслиновото масло. Допечете ги уште 10-на минути додека не добијат златно-жолта боја. Потоа на секој компир нанесете дел од доматниот сос, ренданиот кашкавал и чајната. Печете ги уште 3 до 5 минути додека целосно не се растопи кашкавалот. Декорирајте ги со магдоност.Состојки:
8 помали компири
2 лажици маслиново масло
½ шолја доматен сос или кечап
1 шолја р

Пронајдете не на следниве мрежи: