Последни вести

Технологија

Јапонска компанија произведе гаќички кои ги апсорбираат мирисите

Да се олесни надуеноста а да се поштеди околината, ила целта на јапонската текстилна компанија „Seiren“ која по долги години испитување произведе и успешно ги комерцијализира гаќичките коишто ги апсорбираат […]

Економија

SAS укинува работни места и продава имот за да добие кредит

Нордискиот авиопревозник SAS кој бележи загуби планира да отпушти речиси седум илјади во рамките на обемната програма за преструктуирање коешто го бараат банките и владите за да му доделат спасителен […]

Фото

Тешки падови со мотори

Мотор не е за секого и луѓето треба да бидат свесни за тоа. Професионалните возачи на мотори имаат доживеано тешки падови и несреќи. А како е со аматерите? Денес ви […]

Македонски фудбал

Пандев ќе паузира најмалку 15 дена

Капитенот на македонската фудбалска репрезентација Горан Пандев, поради повреда, од фудбалските терени ќе отсуствува помеѓу две и три недели. Напаѓачот на Наполи, се повреди во неделата, на натпреварот со Џенова, […]

Црна хроника

Пресметка во ред за ќебапи, едно момче убиено

Едно момче е убиено, а друго рането во бизарна пресметка во ред пред ќебачилницата „Царица“ во јужниот српски град Ниш, јавуваат српските медиуми. Убиството се случило во недела навечер, кога […]

Вести

Двајца челници на BBC суспендирани поради скандалот

Уредникот на секторот за вести на British Broadcasting Corporation (BBC) Хелен Биоаден и нејзиниот заменик Стив Мичел привремено ги напуштија своите позиции во рамките на внатрешното престројување на компанијата, соопшти […]

Кошарка

Оташевиќ пред потпис на договор со МЗТ

Бекот на Слобода од Ужице, Никола Оташевиќ се наоѓа пред потпис на договорот со кошаркарскиот шампион на Македонија, МЗТ Скопје Аеродром, пишува српскиот портал „MVP.rs“. Триесетгодишниот плејмејкер сезоната ја започна […]

Фото

Прекрасни пејзажи кои ќе ве остават без зборови

Заљубени сте во природата? Уживате да гледате прекрасни пејзажи? Нашата планета земја ја разубавува изузетната природна убавина, а за вас ги издвоиvе најубавите и најневеројатните пејзажи на светот. Откријте ја […]

Регион

Поткупувале лекари да препишуваат лекови од „Фармал“

Целата управа, како и сите 27 теренски работници на хрватската компанија „Фармал“ се уапсени во понеделник наутро под сомнение дека поткупувале лекари ширум Хрватска, јавуваат хрватските медиуми. Целата управа и […]

Вести

Го нарекла Обама „црнчуга“ за кој се надева „дека ќе биде убиен“

Девојка добила отказ од фирмата во која работела откако на својот фејсбук профил го навредувала американскиот претседател Барак Обама. Дваесет и двегодишната Дениз Хелмс од гратчето Тарлок во Калифорнија напишала […]