Последни вести

Занимливости

„Esperanca“ – Најопасниот затвор во светот

Злогласниот затвор за мажи „Esperanca“, кој се наоѓа во Салвадор претставува толку голема опасност, што дури и тамошните вработени полицајци се приморани постојано да бидат маскирани, притоа чувајќи 5.000 затвореници […]

Занимливости

Фотографијата на која никој не остана рамнодушен

Маж и жена со избричени глави. Навидум обична слика, но потресна приказна. Оваа бремена жена оди на хемотерапија и ја изгубила својата коса. Нејзиниот сопруг си ја избричил главата, како што […]

Црна хроника

Американско семејство се удавило во обид да го спаси домашниот миленик

Членовите на едно американско семејство смртно настрадале обидувајќи да го спасат своето домашно милениче од давење во океанот, соопштија локалните власти на градот Еурека, во северна Калифорнија. Брановите високи три […]

Регион

Човекот кој фрли јајце кон автомобилот на Груевски ќе се брани од слобода

Судот во Тирана го пушти да се брани од слобода човекот кој фрли со јајце кон автомобилот во кој се возеше премиерот Никола Груевски за време на посетата во Тирана, […]

Занимливости

Потресна приказна: Го продал своето за да би се погрижил за друго напуштено дете

Ки Шил пред 27 години во јавен тоалет пронашол напуштено бебе заболено од церебрална парализа. Немајќи срце да го остави, тој го земал и одгледал како свое. Но, како последица […]

Вести

Трактори го блокираа Брисел

Стотици произведувачи на млеко од неколку земји во Европската унија во понеделник со трактори го блокираа Шумановиот плоштад во Брисел, за да протестираат против ниските цени на млечните производи. Произведувачите […]

Регион

Дачиќ: Никој нема да ни го врати Косово ако се откажеме од ЕУ

Српскиот премиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ изјави во неделата дека на Србија никој нема да ѝ го врати Косово, доколку се откаже до Европската унија, истакнувајќи дека […]