Последни вести

Вести

Франција ќе признае влада на сириската опозиција

Францускиот претседател Франсоа Оланд ја повикува сириската опозиција да формира преодна влада и изјави дека е подготвен да ја признае, заканувајќи се дека доколку власта во Дамаск употреби хемиско оружје, […]

Издвојуваме

Американските републиканци на конвенцијата доаѓаат со длабоки поделби

Американската Републиканска партија седмицава во Тампа на Флорида ја одржува националната конвенција на која се очекува единство при потврдата на претседателската кандидатура на Мит Ромни, но под навидум складната површина […]

Вести

Симболично отворена конвенцијата на американските републиканци

Националната конвенција на Републиканската партија на којашто Мит Ромни и официјално ќе стане партиски кандидат за американските претседателски избори во ноември, во понеделникот накусо симболично беше отворена и веднаш потоа […]

Вести

Клуни главна ѕвезда на женевскиот прием за кампањата на Обама

Актерот Џорџ Клуни во понеделникот во швајцарскиот град Женева беше главната ѕвезда на најголемиот прием на демократите организиран во странство за собирање донации за новата претседателска кампања на Барак Обама. […]

Вести

Самозапалување на уште двајца Тибетанци во Кина

Двајца Тибетанци се одлучиле за самозапалување во југозападна Кина во знак на протест против репресијата во кинеските тибетски области, објавија во вторникот организациите за заштита на Тибетанците. Станува збор за […]

Видео

Ted Nugent – Stranglehold

Денешен избор на уредникот, а посветено на рок историјата. Послушајте го Тед Нјуџент. Ова ќе ви бидат добро потрошени 9 минути. 🙂

Вести

Поранешен бразилски сенатор, ќе врати 234 милиони долари на државата!

Поранешниот бразилски сенатор Луис Естевао, кој во 2000 година го загуби местото во парламентот поради обвиненија за корупција, вети дека ќе врати на државата 234 милиони долари.  Според постигнатиот договор […]

Регион

Словенија:Забранети комерцијалните летови со балони

Јавната агенција на Словенија за цивилен авионски сообраќај ги забрани сите комерцијални летови со балони. Забраната уследи по несреќата од минатиот четврток во близина на Љубљана, во која загинаа три […]