Последни вести

Вести

Русија поради Сирија ги обвинува САД за двојни стандарди

Русија во петокот ги обвини Соединетите држави за двојни стандарди по прашањето на конфликтот во Сирија, обвинувајќи ја администрацијата во Вашингтон за блокира на изјават ана Советот за безбедност при […]

Занимливости

Неколку факти кои заслужуваат да бидат дел од верувале или не

1. Показалецот на „Статуата на слободата“ е долг 2,5 метри. 2. Во делови од пустината Атакама во Чиле никогаш не заврнал дожд или барем досега не бил забележан. 3. Најголемата измерена снегулка била […]

Балкан

Владата на РС пред смена, Додик тврди дека нема криза

Владата на Република Српска(РС) практично е пред смена, а нејзините актуелни министри ќе бидат првите врз кои ќе се фрли вината заради лошата економска состојба во овој босанско-херцеговски ентитет, јавуваат […]

Вести

Шпанските бравари и пожарникари не сакаат да иселуваат должници од станови

Шпанските бравари и пожарникари одбија да им помагаат на судските извршители при исфрлањето луѓе од станови и куќи, кои се должници на банките. Претседателот на синдикатот на браварите, Давид Ормаче, […]

Вести

Сириската опозиција против Асад да е дел од преговорите

Опозициската Сириска национална опозиција е подготвена да преговара за мировен договор за да се стави двегодишната граѓанска војна во земјата, но условува со отстапување од власта на претседателот Башар ал-Асад […]

Меѓународен фудбал

Шеикот Ал Штеф ќе инвестира во Рома

Фудбалскиот клуб Рома соопшти дека постигнал договор за соработка со шеикот Адел Ареф ал Кадуми ал Штефи, кој треба да стапи на сила во наредните недели.Италијанските медиуми претходните денови пишуваа […]

Балкан

Владата на РС пред смена, Додик тврди дека нема криза

Владата на Република Српска(РС) практично е пред смена, а нејзините актуелни министри ќе бидат првите врз кои ќе се фрли вината заради лошата економска состојба во овој босанско-херцеговски ентитет, јавуваат […]

Економија

Значително подобрена германската деловна клима во февруари

Германското деловно расположение значително е подобрено во февруари соопшти во петокот германскиот институт Ifo, чиј индекс на деловна клима забележа најголем скок во изминатите две години. Институтот Ifo со седиште […]

Меѓународен фудбал

Шеикот Ал Штеф ќе инвестира во Рома

Фудбалскиот клуб Рома соопшти дека постигнал договор за соработка со шеикот Адел Ареф ал Кадуми ал Штефи, кој треба да стапи на сила во наредните недели. Италијанските медиуми претходните денови […]