Последни вести

Занимливости

Чипсот и WC шолјата имаат нешто заедничко поради што никогаш повеќе ќе нема да сакате да го јадете

Чипсот за прв пат се појави во 1853 година кога готвачот Џорџ Крум постојано се нервирал од клиентите кои постојано му ги враќале пржените компири, бидејќи биле премногу дебело исечени. […]

Мода

Дали претерала? Спортски чорапи и сандали со вечерната тоалета

Комбинацијата на чорапи и сандали или високи потпетици веќе се навикнавме да ја гледаме, но истата изгледа добро само ако чорапите стилски се поклопуваат со облеката. Но, американската актерка и […]

Занимливости

Пилоти и стјуардеси откриваат мрачни тајни кои авиокомпаниите не сакаат да ги знаете

1. Постои причини зошто екипажот бара од Вас да побрзате да седнете на Вашите места Овде не се работи за тоа дека авионот треба да тргне на време, туку екипажот […]

Занимливости

BMW џип од 70.000 евра го плати со еден тон метални монети

Кинез направи вистински хаос во продажниот салот за BMW во кинески Тонгрен кога требаше да го исплати својот нов џип од престижниот германски автомобилски бренд. Тој со камион натоварен со […]

Вести Македонија

Пратеници да кажеме „да“, историјата ги памети правилните одлуки, повика Заев

Премиерот Зоран Заев денеска преку својата официјална Фејсбук-страница ги повика пратениците да донесат правилна одлука и да кажат „да“ за можноста која е пред нив. – Пратеници, да кажеме ДА […]

Вести Македонија

Од 1 декември поголеми плати во МВР

Министерството за внатрешни работи во периодот од јуни 2017 година досега постојано работи на подобрување на условите за работа на полициските службеници, нешто што не е правено цела деценија, па […]

Вести Свет

Се сомневам дека е можно до 2025. година Балканот да влезе во ЕУ

Хедвиг Морваи, извршна директорка на Европскиот фонд за Балкан истакна дека е важно реформите да се спроведат заради граѓаните во регионот, а не заради формално членство во Унијата или некој […]

Вести

Дваесет години од преосветувањето на Бигорскиот храм

Бигорската обител одбележа 20 години од свеченото преосветување на бигорскиот храм на Чесниот Претеча и Крстител Јован. Настанот се случи 1998 година, три години по почетокот на обновата на монашкиот […]

Нега и убавина

Медицински јаглен – најмоќен чистач на организмот

Праксата на чистење на организмот со активен јаглен не е нешто што настанало во модерното време, туку тоа постои како практика уште од времето на древниот Исток. Активниот јаглен е […]

Кулинарство

Вкусна бабина кајгана

Некогаш сакаме едноставна и вкусна кајгана, како што ни приготвуваа нашите баби. Но, тие имаа своја тајна. Подготовката на убава кајгана бара малку повеќе вештини од едноставното матење и пржење […]