Парфе коцки : колач на кој никој не може да му одолее

Брз и едноставен рецепт кои се топи во устата , откако ќе се излади потсетува на слодолед.Сосотојки:
Кора

4 белки
6 лажици шеќер (кристал)
6 лажици ладна вода
2 лажици масло
125 г остро брашно
½ прашок за пециво
Малку какао

Парфе крем :

4 жолчки
180г шеќер
250мл ладна вода
20г желатин
4 кеси шлаг пена
100 г чоколадо за готвење

Припрема:
Белките изматете ги и мрснете сол . Додадете два пати шеќер па добро избркајте. Додате ги останатите состојки полека матејќи. Смесата ставете ја во сад 20×30 а претходно во него ставетее хартија за печење . Печете на темература од 180 степени додека кората не се зарумени.
Парфе крем :
Изматете ги жолчите и додадете шеќер . Желатинот  измешајте го со вода и  ставете го на тивок оган кога ќе се растопи додадете ги жолчките  и постојано мешајте додека не се соедини смесата. Шлаг пената добро изматете ја по инструкциии од кесата . Потоа додавајте ја во претходно направената смеса.
Завршна постапка:
Тргнете ја хартијата од кората и вратете ја кората во садот . Потоа намачкајте ја кората со половина од крем и ставете на ладно за да се стегне . Растопете 100г чоколадо и додадете го во остаткот од крем . Потоа  намачкајте го и него врз белиот крем и ставете да се лади . Можете да декорирате по желба со шлаг , чоколадо и слично.
 Сосотојки:
Кора

4 белки
6 лажици шеќер (кристал)
6 лажици ладна вода
2 лажици масло

Пронајдете не на следниве мрежи: