Печени мисиркини гради

Сочни и румени мисиркини гради – за комплетно уживање во аромите на зачини и месо.Состојки:
-1 кг. мисиркини гради без коски
-1 врзок магдонос
-50 гр. путер
-половина шоља презла
-2 лажици сушена жалфија
-лажичка сол
-половина лажица мелен бибер
-лажица сенф
Припрема:
Рерната се загрева на 220 °C. Измијте го магдоносот и ситно исецкајте,а путерот растопете го на тивок оган. Измешајте ги презлата,жалфијата,исецканиот магдонос,растопениот путер и малку сол. Мисиркиното бело месо од сите страни насолете го, па ставете го во сад за печење.
Премачкајте го месото со сенф па во него добро втиснете ја смесата со презлата. Ставете ја во претходно загреана рерна и печете 20 минути. Потоа намалете ја температурата на 190 °C и продолжете да печете уште половина час. Печенета мисирка ја оставате на топло 10 минути пред сечењето.Состојки:
-1 кг. мисиркини гради без коски
-1 врзок магдонос
-50 гр. путер
-половина шоља презла
-2 лажици

Пронајдете не на следниве мрежи: