Печени тиквички со оригано

За љубителите на тиквички уште еден неверојатен начин за нивна подготовкаСостојки:
2 тиквички со средна големина
2 лажици стопен путер
1 лажица свежо или сушено оригано
¼ чаша изрендан пармезан
сол и бибер
Начин на подготовка:
1. Исечете ги тиквичките на тенки кругови. Преку нив ставете го растопениот путер и оригано.
2. Наредете ги на претходно подмачкан плех и преку нив посипете рендан пармезан.
3. Вклучете ја рерната на 150 степени и ставете го плехот со тиквички внатре, вез да го покривате. Оставете да се пече околу 35 – 40 минути.
4. По желба ставете сол и бибер.Состојки:
2 тиквички со средна големина
2 лажици стопен путер
1 лажица свежо или сушено оригано
&f

Пронајдете не на следниве мрежи: