Пикантни печени компири со семки и зачини

Пикантни и крцкави компири, кои се идеален прилог за ручек.Состојки:
600г компири
1 шолја пченкарно брашно
Семки од сончоглед и сусам
Оригано
Мајчина душица
Рузмарин
Масло, сол
Толчена пиперка
Мелена блага пиперка
Бибер
Подготовка:
Компирите исечете ги на крипни кришки
На хартија за печење ставете брашно, додадете ги сите зачини, сусамот, сончогледот, малку сол, толчената пиперка, и исецкана мајчина душица и рузмарин. Се измешајте.
Во компирите ставете половина шолја масло, па добро измешајте. Третина ставете во измешаните зачини и добро измешајте. Редете во плех во кој сте ставиле хартија за печење и малку масло.
Печете на 200 степени околу 40 минути.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
600г компири
1 шолја пченкарно брашно
Семки од сончоглед и сусам
Оригано
Мајчина

Пронајдете не на следниве мрежи: