Пилешки пакетчиња со шунка

Петок е одличен ден за комбинација од пилешко и шунка. Денес подгответе вкусни пилешки пакетчиња со шунка.Состојки:
2 парчиња пилешко бело месо
4 парчиња шунка
4 парчиња кашкавал
500г домат
1 црвен кромид
1 чешне лук
2 ловорови листа
Масло, сол. Бибер во зрно
Подготовка:
Доматот кратко варете го во зовриена вода, извадете и ставете го во сад со ладна вода, па излупете го.
На загреано масло, испржете ситно сецкан црвен кромид.
Додадете ситно сецкан лук и кратко пропржете.
Доматот исецкајте го на коцки, помешајте со кромид, намалете ја температурата и гответе 15 минути додека не се згусне. По тоа, сосот префрлете го во огноотпорен сад за печење.
Белото месо преполовете го по должина, така што ќе добиете четири парчиња.
Во загреано тавче додадете масло, ставете месо, додадете сол, бибер и ловоров лист. Пржете додека не порумени од двете страни.
Извадете на чинија да се излади, па секое парче замотајте го во поарче сирење, а потоа лист шунка. Се добро прицврстете со шпагета.
Пилешкото ставете го преку сосот во огноотпорен сад и печете во загреана рерна на 200 степени.Состојки:
2 парчиња пилешко бело месо
4 парчиња шунка
4 парчиња кашкавал
500г домат
1 црве

Пронајдете не на следниве мрежи: