Пилешко филе со сирење Бурата

Loading...

Состојки:
100 г рукола
50 г спанаќ
50 г џем од боровинки
оцет
маслиново масло
200 г пилешко филе
50 г црвено вино
сирење “Burrata”
Начин на приготвување:
Исечете го пилешкото филе на резанки и зачинете со сол и црн бибер. Пржете го во маслиново масло. Откако ќе зарумени, одозгора ставете малку масло и додадете го црвеното вино. Исечкајте го сирењето на коцки.
За салатата: Во сад ставете спанаќ и рукола. Зачинете со сол, маслиново масло и оцет.
За дресингот: Помешајте слатко од боровинки, маслиново масло и оцет.
Сервирајте ја во средина на чинијата прво салатата, па парчињата пилешко, а до нив парчињата сирење “Бурата”. Полијте со дресингот и уживајте!Состојки:
100 г рукола
50 г спанаќ
50 г џем од боровинки

loading...
Loading...