Пита од бајат леб со кашкавал

Штеди и  јади  добро! Употребете го  бајатиот леб  на најдобар  начин…Состојки:
1 векна бајат  леб
300 гр кашкавал по избор
3 јајца
1 чаша павлака
1 чаша кисела вода
1 чаша млеко
Сусам
Сол
Подготовка:
Исечете го лебот на кришки, па со  пола леб прекријте го  дното  на намастеното  тавче,  за меѓу  кришките да нема дупки. Направете прелив од кашкавалот и  едно  јајце па со  тоа премачкајте го  лебот во  тавчето.прекријте ја другата половина со  лебот, па прелијте  со  мешавина од млеко, киселата вода и  павлаката  со  2 јајца. Оставете  да одстои половина час. Посолете со  сусам и  испечете во  претходно загреана рернаСостојки:
1 векна бајат  леб
300 гр кашкавал по избор
3 јајца
1 чаша павлака
1 чаша к

Пронајдете не на следниве мрежи: