Подгответе сочно телешко!

За денешен ручек, ви предложуваме да направите телешко!Состојки:
половина килограм телешко месо
околу 700г компири
3 моркови
сол, бибер, вегета
3 чешниња лук
сув или свеж магдонос
Подготовка:
1. Месото исечете го на мали парчиња, добро измијте го под млаз вода и ставете во лонец. Прелијте со вода до половина, месото скроз да биде под вода и нека се вари околу 35 минути.
2. Потоа истурете ја водата, и заменете ја со нова, во иста количина и вратете на шпорет.
3. Компирите и морковите исечете ги на плочки, па ставете ги во месото и оставете така додека компирот не се свари.
4. При послужување наросете магдонос.Состојки:
половина килограм телешко месо
околу 700г компири
3 моркови
сол, бибер, вегета
3

Пронајдете не на следниве мрежи: