Превкусни мини пици готови за само 20 минути!

Рецепт за мини пици, совршен за оние моменти кога ви се брза…Состојки:
– 3-4 готови тортиљи
– 300 г пасиран домат
– 75 г рендан пармезан
– ½ кафена лажица сол
– ½ кафена лажица бибер
– ½ кафена лажица оригано
– 150 г моцарела сирење
– 100 г салама по желба
Подготовка:
Промешајте го пасираниот домат со сол, бибер, оригано и пармезан. Од сите тортиљи исечете четири мали круга, па ставете ги во калап за печење мафини, кој претходно сте го премачкале со малку масло. Преку тортиљите ставете лажица сос од домати, на доматите додадете прстофат рендана моцарела и неколку парчиња салама.
Ставете да се пече во претходно загреана рерна на 220 степени, од 10 до 12 минути.
Во видеото видете подетално…Состојки:
– 3-4 готови тортиљи
– 300 г пасиран домат
– 75 г рендан пармезан
– ½ кафена лажи

Пронајдете не на следниве мрежи: