ПРИРОДЕН СОК: Од килограм портокали направете 10 литра свеж сок!

Loading...

Сокот од портокали е еден од најпопуларните пијалоци на светот. Но, вкусниот сок од портокали не морате да го купувате. Можете да го направите и сами. Овој џус е идеален за забави и детски родендени, потребни се само 3 состојки, а од килограм портокали ќе добиете 10 литри сок!Состојки:
– 1 кг портокали
– 1кг шеќер
– 6 г лимонска киселина
– 9 литри вода
Подготовка:
1. портокалите добро измијте ги, па ставете ги во лонет, наполнете го со вода да ги прекрие и оставете да отстои преку ноќ.
2. Следниот ден фрлете ја водата, а портокалите заедно со корите исецкајте ги на коцки.
3. Зовријте 1 литро вода, а потоа во неа ставете лимонска киселина и парчиња портокали, па се заедно варете 20 до 30 минути.
4. Тргнете го лонецот од оган, а потоа со миксер измиксајте ги состојките во лонецот.
5. Оставете течноста малу да се олади, па во неа додадете ги останатите 8 литри вода.
6. Добиениот џус прелијте го во чиста стаклена боца и уживајте во вкусниот напиток.
Совет:
– Ако не сакате многу благ сок, намалете ја количината на шеќер.
– Ако не сакате трошки во сокот, пред конзумација исцедете го.Состојки:
– 1 кг портокали
– 1кг шеќер
– 6 г лимонска киселина
– 9 литри вода
Подг

loading...
Loading...