Прсти да излижете: Подгответе пилешко на ловечки начин, нема да се покаете

Вкусно пилешко кое можете да го послужите  со било каков прилог.Ви  ветуваме одличен ручек!
Состојки:
1кр пилешки батаци
1 кромид
1 пиперка
2 чешниња лук
100мл вино
1 лажица  доматно пире
1 конзерва домати
1 шолја црни маслинки
Маслиново масло
Сол,бибер
Подготовка:
Пилешкото  кратко пропржете  го  да порумени и извадете го од тавата. Во истата тава испржете го кромидот  и лукот.
Додадете ја сецканата пиперка.
Додадете го пилешкото, полијте со вино па додадете го  доматот и  доматното пире. Гответе 30-ина минути  па додадете ги маслинките и  гответе уште 10-ина минути.
Можете да послужите со  печени залинети компири
Наздравје
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Ви  ветуваме одличен ручек!
Состојки:
1кр пилешки батаци
1 кромид
1 пиперка
2 чешниња

Пронајдете не на следниве мрежи: