Рецепт на денот: Намаз од модар патлиџан!

Ако некој знае што се добри јадења, тогаш тоа е Италијанците. Ова е еден од нивните омилени рецепти.Состојки:
– 2 модри патлиџани
– 2-3 поголеми чешниња лук
– главица кромид
– црвена пиперка
– домат
– 2 лажици маслиново масло
– слатка мелена пиперка
– магдонос
Подготовка:
Модриот патлиџан излупете го и исечкајте го на поголеми парчиња. Заедно со лукот и малку маслиново масло динстајте додека не омекне. Исецкајте го лукот ситно, црвената пиперка и доматот. Кога смесата со патличанот ќе се олади, испасирајте ја и додадете го кромидот, пиперката и доматот, додајте уште малку маслиново масло, сол и бибер. Додадете малку сецкан магдонос. Држете во ладилник до послужување. Пријатно!Состојки:
– 2 модри патлиџани
– 2-3 поголеми чешниња лук
– главица кромид
– црвена пиперка

Пронајдете не на следниве мрежи: