Рецепт: Пита со јаболка

СОСТОЈКИ:
За бисквит

3 жолчки
6 лажици шеќер
6 лажици брашно
кора од лимон
3 белки

За карамел

1 дл масло
80 гр шеќер
сок од половина лимон
50 гр мелени ореви
4-5 киселкасти јаболка
шлаг по желба

ПОДГОТОВКА:
Маслото и шеќерот карамелизирајте ги до светлосмеѓа боја. На намастен калап од 24 см наредете излупени и исечкани јаболка на парчиња. Печете во загреана рерна на 220 степени 15-20 минути.
Во меѓувреме подгответе го бисквитот. Жолчките изматете ги со шеќер и додајте брашно и снег од белки и сите останатите состојки.
Печените јаболка посипете ги со ореви и пропрскајте ги со сок од лимон. Преку јаболката додајте ја смесата за бисквит и печете на 180 степењни околу 20 минути. Печениот бисквит малку изладете го и извадете го од калап така што ќе го превртите на чинија или плех.
Направете прелив по ваш вкус или едноставно премачкајте со шлаг и уживајте!

СОСТОЈКИ:
За бисквит

3 жолчки
6 лажици шеќер
6 лажици брашно
кора од лимон
3

Пронајдете не на следниве мрежи: