Ролат од мелено месо со сланина и кашкавал!

Ви  го  пренесуваме рецептот на Рајна Митева  за ролат од мелено месо  со  сланина и кашкавал Состојки:
500гр мелено месо
3 главици  кромид
3 лажици  павлака
140гр ленти  сланина (може и  друг вид сувомеснато)
150гр кашкавал
Лук во прав
100гр лебни трошки
4 јајца
Зачини по  вкус
Подготовка:
Меленото  се става  во  длабок сад, се додава ситно сецканиот кромид, лебните трошки, зачините, лукот во прав и едно јајце.

Се меша додека не се соедини смесата. Месото  се  префрла во  претходно намрсен калап.

Смесата се распоредува  и  се формира длабнатина во која се реди  прво сланината, па павлаката, кашкавалот и  на крај се кршат јајцата и  се пече 1  час на 180 степени. 
Состојки:
500гр мелено месо
3 главици  кромид
3 лажици  павлака
140гр ленти  сланин

Пронајдете не на следниве мрежи: