СОЧЕН ДЕСЕРТ: Уштипци со банана!

Десерт на кој нема да можете да му одолеете…Состојки:
3 зрели банани
2 јајца, одвојте ги белките од жолчките
1 лажица екстракт од ванила
Половина лажица мускатно оревче
Половина лажица цимет
Две шилји брашно
¼ шолја млеко
1 лажица мед
1 лажица шеќер
Прстофат сол
Масло за пржење
Шеќер во прав за посипување
Подготовка:
Во голем сад ставете ги бананите и изгмечете ги со вилушка, па додадете ги жолчките и мешајте. Додадете зачини и шеќер, па заедно ставете ги млекото и брашното, добро изматете, па полека додадете ги изматените белки.
Во загреано масло, со лажица спуштајте ги уштипците и пржете ги на двете страни додека не добијат златна боја.
Пржените уштипци вадете ги на салфетка и пред послужување, посипете ги со шеќер во прав.Состојки:
3 зрели банани
2 јајца, одвојте ги белките од жолчките
1 лажица екстракт од ванила
Полов

Пронајдете не на следниве мрежи: