СОЧНА! Направете лисната пита со вишни!

Неодолива лисната пита со вишни, која ќе ве воодушеви со сочноста и преубавиот вкус.Состојки:
½ кг кори
1 чаша гриз
1 прашок за пециво
2 чаши шеќер
½ чаши масло
300г исчистени вишни
4 јајца
2200мл млеко или јогурт
Подготовка:
Јајцата изматете ги со шеќер и додадете гриз, прашок за пециво, ванилин шеќер, масло и млеко или јогурт.
Распоредете ја првата кора и намачкајте ја со фил, ставете друга кора, па и неа намачкајте ја, потоа трета и повторете ја постапката.
По корите расфрлете вишни, свиткајте ги корите во ролни и ставете во плех врз хартија за печење.
Печете во рерна загреана на 180 степени околу 30 минути.Состојки:
½ кг кори
1 чаша гриз
1 прашок за пециво
2 чаши шеќер
½ чаши масло

Пронајдете не на следниве мрежи: