Сок од морков за беспрекорно здравје!

Морковот е одличен извор на антиоксидансот – каротеноид, кој помага за спречување на болести на крвниот систем, тумор, регулација на шеќерот во крвта и за подобрување на видот.Состојки:
1 морков
1 мало јаболко
1 лажица мед
1 мало парче ѓумбир (со големина на баден)
200 мл вода
Подготовка:
1. Морковот и јаболкото и исецкајте ги на кришки.
2. Ставете во блендер и додадете вода и исецкан ѓумбир.
3. Миксирајте дур сите состојки во потполност не се уситнат.
4. Ставете го сокот во чаша и со дрвена лажица додадете мед, добро промешајте и послужете ладно!
Совет:
Јаболкото можете да го замените со круша. Во тој случај, би ви требало малку помалку мед за да го засладите сокот.Состојки:
1 морков
1 мало јаболко
1 лажица мед
1 мало парче ѓумбир (со големина на баден)

Пронајдете не на следниве мрежи: