Солена торта: воодушевувачки микс од шунка и павлака со спанаќ

Наш предлог за вкускно предјадење или вечераСостојки:
1кг спанаќ
Сол,бибер,зачини по вкус
Лепче потпоено во млеко
50гр путер
4 жолчки
200мл кисела павлака
6 белки
Брашно
200гр ситно сецкана шунка
Подготовка:
Исчистениот и  измиен спанаќ сварете го  во  солена в ода, добро  сцедете и смелете го заедно  со  исцедената земичка. Измешајте 10 гр путер, едно по едно жолчките  и  100мл павлака, а од белките изматете  цврст  снег. Досолете по потреба, посолете и  зачинете. Внимателно измешајте ги  двете смеси и сипете во  подмачкан плех. Печете половина час на 220 степени.
Печената торта  пресечете ја, па долната половина исфилувајте ја со  сецкана шунка помешана со  50мл павлака. Поклопете, премачкајте со  преостаната павлака и послужете.Состојки:
1кг спанаќ
Сол,бибер,зачини по вкус
Лепче потпоено во млеко
50гр путер
4 жолчки

Пронајдете не на следниве мрежи: