Совршен десерт за топлите летни денови: Домашен сладолед од ванила и чоколадо!

Домашното е секогаш најслатко…Состојки:
4 касички шлаг крем
млеко според упатството на ќесичката од шлагот
5 јајца
8 лажици шеќер
5 ќесички ванилин шеќер
100гр чоколадо
Подготовка:
Изматете го шлагот со млеко според упатството на ќесичката. Посебно изматете 4 жолчки и 1 цело јајце. 4 белки изматете ги со шеќерот и ванила шеќерот. Додадете се во изматениот шлаг. Смесата поделете ја на два дела и во едниот додадете рендано чоколадо. Добро оладете и сервирајте по желба
Наздравје.
Повеќе рецепти, кулинарски трикови, совети за здрава храна и здрав начин на живот, диети и животни искуства, можете да најдете на НАЈАДИСЕ.МК како и на фан страната на Фејсбук, а може да станете и член од групата на Најадисе на Фејсбук каде може да споделите ваш омилен рецепт.Состојки:
4 касички шлаг кре

Пронајдете не на следниве мрежи: