Совршени ГРИЗ КНЕДЛИ – и што е најважно не се распаѓаат!

Нема тука никакви тајни состојки…Мал трик и нормално – вештина!Состојки:
100 гр пченичен гриз
1 јајце со средна големина
сол, мускантно оревче, бибер
Начин на подготовка:
Сите состојки помешајте ги и веднаш со помош на две кафени лажички обликувајте кнедли и спуштете ги во зоврената супа.
 Супата не смее да биде превриена или да претекува, треба да биде над самата точка на вриење.
Поклопете ја супата и оставете ја така сосема на тивко да се вари околу 20 минути, потоа исклучете ја ринглата и оставете ја на топло уште десетина минути.
Кнедлите се обликуваат така што со една лажичка земате од смесата и со другата лажичка бочно „крадете“ од првата и така најизменично додека не обликувате совршена кнедла.
Важно е веднаш откако ќе ја направите кнедлата да ја ставите во зовриената вода, бидејќи со самото стоење гризот го повлекува во себе „поврзливото“ од маснотии и јајца и притоа кнедлите се распаѓаат. Состојки:
100 гр пченичен гриз
1 јајце со средна големина
сол, мускантно оревче, бибер
Нач

Пронајдете не на следниве мрежи: