Ознака: австрија

Вести

Австрија го одложи отворањето на рестораните, најавени нови ограничувања

Поради зголемувањето на новите случаи на коронавирус, Австрија го одложи повторното отворање на терасите на кафулиња, ресторани и барови закажано за 27 март, а регионите се подготвуваат за нови локални […]

Вести

Германија делумно ги затвори границите со две држави, ЕУ го осуди ваквиот чекор

Германија денес делумно ги затвори своите граници со Чешка и австрискиот Тирол поради ширењето на новите видови на коронавирус и покрај осудата на ваквата постапка од Европската унија. Илјадници полицајци […]

Свет

Еден од напаѓачите во Виена имал 20 години и имал македонски корени

Атентатот во Виена, според австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер, има исламистички мотив. Четири лица се убиени, исто како и еден напаѓач, кој потекнува од С. Македонија и имал […]

Балкан

Оваа европска метропола поминува низ пекол- бројот на новозаразени драстично расте од ден на ден

Во изминатите 24 часа во Австрија се регистрирани 242 нови случаи на зараза со коронавирусот од направени 6.219 тестови, со што бројот на нови пациенти останува висок, а а во […]

Вести

Австрија забрани авиосообраќај со државите од Балкан

Австрија забрани авиосообраќај со државите од Балкан!! Австрија продолжува да ги заострува мерките во борбата против КОРОНА ВИРУСОТ. Па така денеска се појави информацијата дека таа држава ги забранува целосно […]

Вести

Од утринава се отвораат границите меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка

Од денеска се уникуваат ограничувањата за патувања меѓу Унгарија, Австрија, Чешка и Словачка, соопшти синоќа унгарскиот шеф на дипломатијата, Питер Сијарто. Во видео обраќање на Фејсбук тој кажа дека шефовите […]

Вести

Австрија ги укинува граничните контроли кон сите соседи, освен кон Италија

Австрија денеска ги укинува граничните контроли кон сите соседи, освен кон Италија, најави министерот за надворешни работи Александар Шаленберг. На вчерашната прес-конференција тој соопшти дека од денеска ќе бидат укинати […]

Вести

Курц: Австрија очекува над 10,000 инфицирани. Во Италија починати и доктори кои се борат со КОРОНА ВИРУСОТ

За една недела бројот на заразени со КОРОНА во Австрија може да ја надмине бројката од 10.000. Ова денеска го изјави канцеларот Курц во својот говор пред долниот дом на […]