Ознака: акции

Вести

Водечки компании на Македонската берза , порасти и опаѓања на домашните компании

Македонската берза го објави билтенот за месец јули и прикажа кои се најтргувани акции на нашата берза. Исто така детален приказ има и за акциите кои што оствариле најголем пораст […]

Економија

Џек Ма го зголеми своето богатство за 8,2 милјарди долари

Основачот на „Алибаба“, Џек  Ма, продаде дел од акциите во кинеската компанија за е-трговија за неколку милијарди долари, бидејќи нивната вредност скокна за речиси 50 проценти, објави Си-Ен-Ен. Американската телевизиска […]

Вести

Расне вредноста на берзата на американските компании. Ова ја враќа надежта за рестарт на економијата после пандемијата

Расне вредноста на берзата на американските компании. Ова ја враќа надежта за рестарт на економијата после пандемијата. Инвеститорите беа внимателни, пред се поради протестите што ги зафатија САД, но и […]

Балкан

На продажба 50 отсто од акциите на најголемата словенечка банка

Словенечкиот државен холдинг (СДХ) и управата на „Нова Љубљанска банка“ (МНЛБ) денеска го објавија писмото со намери за почеток на продажбата на акциите на најголемата словенечка банкарска групација на потенцијални […]

Вести

Излегоа на површина комплексните криминални шеми на Андреа Јосифовски со „Макпетрол“

Пред три дена во јавноста објавивме обемно истражување на криминогеното дејствување на генералниот директор на акционерското друштво „Макпетрол“ Андреа Јосифовски, кое предизвика реакции меѓу научната јавност која се занимава со […]

Економија

Остар пад на акциите на Волстрит

Цените на акциите на Волстрит во средата го забележаа најголемиот дневен пад во изминатите три месеци, бидејќи инвеститорите ги обесхрабри можност американската централна банка да ја намали или укине програмата […]

Економија

Охрабрувачките податоци од Германија ги потикнаа европските акции

Европските акции пораснаа во вторникот, поттикнати од новите знаци за закрепнување на германската економија и добивката на прехранбениот гигант Danone, иако расположението на берзите и натаму е воздржано во пресрет […]