Ознака: Александар Вучиќ

Регион

Вучиќ: ќе има уште изненадувања, а сега верувам дека Зоран Заев го разбира она што му го зборував

На претседателот на Србија, Александар Вучиќ кој вчера се обратил во јавноста од зградата на Генералниот секретаријат покрај политичките прашања кои му биле поставени за ситуацијата во државата тој од […]

Регион

Вучиќ: На ќерка ми и се закануваа со силување, а на син ми со смрт

Српскиот претседател Александар Вучиќ во утринската програма на Прва ТВ говореше за сите важни теми во Србија, за Косово, ЕУ, Железарата и заканите кон неговото семејство. –Многу е битно што […]

Регион

Вучиќ: Заев ми испрати извинување, јас кажав “поздрав друже“

Српскиот претседател Александар Вучиќ, говорејќи вечерва на ТВ “Пинк“, меѓу повеќето теми, се осврна и на последата комуникација меѓу него и македонскиот премеир Зоран Заев, околу случајот со руските пранкери. […]

Регион

КФОР не ја говори вистината дека Белград бил информиран за полициската акција во Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска реагираше на изјавата на портпаролот на Меѓународните сили во Косово (КФОР), полковник Виченцо Грасо, дека властите на Србија биле пред време информирани за вчерашната полициската […]

Регион

Заев и Вучиќ на отворање на јужниот крак на Коридорот 10

Денес премиерот Зоран Заев заедно со српскиот претседател Александар Вучиќ ќе присуствува на свеченото отворање на јужниот крак на Коридорот 10 на делницата низ Грделичката клисура во Србија. Коридорот 10 […]

Регион

Вучиќ на Могерини ѝ подари корпа со Велигденски јајца, па ѝ го покажа нашиот обичај

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска се состана со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини во Берлин, каде вчера беше одржан самитот за Западен Балкан. […]

Регион

Вучиќ: Сѐ може, ултиматуми и насилство не може

Вчера попладне пред околу 100.000 луѓе во Белград почна завршниот митинг од кампањата “Иднината на Србија“, кој го одржува српскиот претседател Александар Вучиќ. По завршувањето на работното време неговите поддржувачи се […]

Вести Регион

Вучиќ се расплака пред 20.000 луѓе во Ниш (ВИДЕО)

На манифестацијата на одбележувањето две децении од старот на НАТО бомбардирањето српскиот претседател Александар Вучиќ се расплака. – Србија нема да даде да ја скршат, Србија не може да ја […]

Вести Регион

Вучиќ не ја исклучува можноста од предвремени избори

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ синоќа дека не ја исклучува можноста од предвремени парламентарни избори. “Редовните избори се во март идната година, но не исклучувам да бидат и порано. Народот […]

Регион

Вучиќ: Не бегам никаде, не попуштам пред фашистички лидери и тајкуни

Српскиот претседател Александар Вучиќ во изјавата поставена на Инстрагам во 15:20 нагласува дека нема да го напушти Претседателството и нема да попушти пред „фашистичкиот лидер“ Бошко Обрадовиќ и тајкуните Ѓилас […]

Регион

Вучиќ најавува одговорност за сите кои учествуваат во насилства

Српскиот перетседател Александар Вучиќ изјави дека државата не толерира насилство и истакна дека ќе одговараат сите кои учествувале во насилствата за време на синоќешниот упад во РТС. Вучиќ изјави дека […]

Сцена

Вучиќ испрати авион во Германија за да го донесе телото на Шабан Шаулиќ

Авионот кој го испрати Владата на Република Србија во Германија за да го земе телото на Шабан Шаулиќ слета во Дортмунд нешто после 20 часот. Како што пишуваат српските медиуми […]