Ознака: Аргентина

Свет

Забрзување на коронавирусот во Аргентина: Надмина еден милион со бројот на заразени и се рангира на петтото место во светот

Аргентина ја премина бројката од еден милион заразени со вирусот во понеделникот. Ова ја направи петта земја во светот според бројот на заразени со оваа болест.  Аргентина ја надмина оваа […]

Свет

Короната дивее во Аргентина: Оборен нов неславен рекорд!

Уште 12.259 случаи на инфекција со коронавирус се потврдени во Аргентина, што претставува најголемо дневно зголемување на бројот на пациенти од почетокот на пандемијата. Вкупно 512.293 лица се заразени во […]

Вести

Алберто Фернандез, нов претседател на Аргентина

Фернандез (60) победи со 48 проценти од гласовите, а неговиот конзервативен ривал и врсник Макри, освои 40 отсто гласови, покажуваат податоците од речиси целосно преброените гласачки ливчиња, пренесе БТА. Резултатот […]

Живот

Момче основало училиште за сиромашни деца до неговиот дом

Момче (12) од Аргентина импресионира и инспирира многумина откако основаше училиште за сиромашните деца до неговата куќа. Леонардо Никанор Кинтерос е сосема обично момче, кој живее со баба му во […]

Вести

Ганка Цветанова и Сашко Кедев го развеаја македонското знаме во Аргентина

Македонското знаме се вееше на вториот највисок планински врв во светот. Аконкагва, највисокиот врв во Аргентина, највисок надвор од Азија, го освоија познатиот доктор Сашко Кедев и поранешната министерка за […]

Живот

Божик низ светот – Кај нас богата трпеза, во Франција се јаде на полноќ, а во Полска нема месо

Божик – денот на христовото раѓање според христијанската традиција, а кој започнува да се слави со Бадник, односно денот пред Божиќ, кај нас се слави со голема почит и внимание. […]

Вести Свет

Ќе му ја пренесе ли Трамп на Путин пораката од Порошенко?

Според украинските медиуми претседателот, Петро Порошенко, имал порака за рускиот претседател, Владимир Путин, но сакал на претстојниот самит на Г-20 во Аргентина лично да му ја пренесе американскиот претседател, Доналд […]