Ознака: бебиња

Занимливости

Дури и бебињата чувствуваат кога мајката и таткото се караат

Мозокот на детето е осетлив на промените во тоналитетот на гласот и реагира на нив, дури и во нивниот сон, според една студија спроведена на Универзитетот во Орегон за бебиња […]

Црна хроника

Родила две бебиња па ги замрзнала во фрижидер

Француската јавност е шокирана од делото на една мајка. Според информациите во неделата во фрижидерот за замрзнување во домот на 32 годишна Французинка се пронајдени две новороденчиња. Имено, оваа жена […]

Живот

Билингвалните бебиња ја разликуваат граматиката

Дури и пред да проговорат, билингвалните бебиња на возраст од седум месеци ја разликуваат граматиката на двата јазика, покажува истражувањето претставено на годишната конференција на Американското здружение за развој на […]

Видео

9 месечни бебиња пливаат и нуркаат иако се уште не знаат да одат – видео

Премлади се за да одат, но затоа без проблем го препливуваат 25 метарскиот базен! Девет месечните близначиња Вилијам и Елени станаа вистинска сензација во Велика Британија. Снимката од нивните “водени […]

Видео

Видео: Снимка од близнанци како се тепаат за место во матката на мајката

  Ривалството помеѓу браќата и сестрите почнува уште од раните години на животот, тоа го знаат сите родители. Но неодамна имавме прилика да видиме дека “тензиите” меѓу нив почнуваат многу […]