Ознака: берза

Вести

Водечки компании на Македонската берза , порасти и опаѓања на домашните компании

Македонската берза го објави билтенот за месец јули и прикажа кои се најтргувани акции на нашата берза. Исто така детален приказ има и за акциите кои што оствариле најголем пораст […]

Економија

Златото со рекорден раст на дневно и годишно ниво

Забележан е денеска нов скок на цената на златото. Неговата вредност достигна 1.809 долари, што е највисоко ниво од 2011 година. И само денеска е раст од 5 проценти. Одредени инвеститори се водени […]

Вести

Расне вредноста на берзата на американските компании. Ова ја враќа надежта за рестарт на економијата после пандемијата

Расне вредноста на берзата на американските компании. Ова ја враќа надежта за рестарт на економијата после пандемијата. Инвеститорите беа внимателни, пред се поради протестите што ги зафатија САД, но и […]

Вести Технологија

Еден твит на Елон Маск им нанесе 13 милијарди долари штета на акциите на Тесла

Еден твит на Елон Маск им нанесе 13 милијарди долари штета на акциите на Тесла Компанијата Тесла на Елон Маск загуби 14 милијарди американски долари (11,2 милијарди фунти) од својата […]

Вести

Не им е лошо на сите компании. Нетфликс урива рекорди за време на КОРОНА ВИРУСОТ

Не им е лошо на сите компании. Нетфликс урива рекорди за време на КОРОНА ВИРУСОТ Објавувањето на податоците за работата на Нетфликс во првиот квартал годинава предизвика бура на задоволство […]

Вести

Втор драматичен пад на цената на нафтата денеска. Сега се тргува за 11,5 долари по барел

Втор драматичен пад на цената на нафтата денеска. Сега се тргува за 11,5 долари по барел! Ќе има ли намалување на цените и во Македонија? Дали ова ќе доведе до […]

Вести

„Црн понеделник“ на светските берзи поради коронавирусот

На светските пазари на капитал осамна „црн понеделник“ бришејќи милијарди долари од пазарната вредност на компаниите, бидејќи проширувањето на епидемијата на коронавирус надвор од Кина ги засегна изгледите за глобалниот […]

Економија

Инвеститорите внимателни, индексите на Волстрти непроменети

По седумдневен непрекинат раст, во вторникот на Волстрит се тргуваше внимателно, при што индексот S&P 500 благо падна, а Dow Jones со скромна добивка достигна ново највисоко ниво во историјата, […]

Економија

Пораст на Волстрит, и покрај лошите вести

Берзанските индекси благо пораснаа во понеделникот на Волстрит, дури во последните моменти од тргувањето, додека во поголемиот дел од денот беа во минус поради забавување на растот на кинеската економија. […]