Ознака: берово

Вести

Пожар кај „Аурора“ во Берово, гостите евакуирани

Пожар избува попладнево во шумата во близина на хотелскиот комплекс „Аурора“ во Берово, јавува „Независен“. Гостите во хотелот биле евакуирани. Пожарот е локализиран и речиси изгаснат, сведочат дел од гостите […]

Вести

Утрово најстудено во Берово, измерени -3 степени

Најниска темепратура од минус три степени утрово е измерена во Берово, соопшти Управата за хидро-метеоролошки работи. Следат Струмица, К.Паланка, Крушево со 2 степени Целзиусови, 4 Скопје Петровец, Штип, Д.Капија, 5 […]

Вести

Здравствен работник од Берово е втората жртва од Ковид-19 во Малешевијата

Здравствен работник од Берово е втората жртва од Ковид-19 во Малешевијата. Станува збор за пациентка на возраст од 57 години која по позитивниот тест пред повеќе од 48 часа, заедно […]

Вести

Во Берово започна дезинфекција на гласачките места

Во насока на директен придонес кон безбедно гласање на граѓаните и заштита на нивното здравје, во Берово започна дезинфекција на сите гласачки места во општината. Како што информираат надлежните вечер […]

Вести

Утрово во Маврово 10 сантиметри снег, а најстудено во Берово и Скопје

Утрово е најстудено во Берово и Скопје, минус пет степени, а максимални три степени се измерени во Крушево. Според УХМР, -4 е во Тетово, Битола, Демир Капија и Струмица, -3 […]

Вести Македонија

Многу студено, температурите до 21степен под нулата

Рекордно ниски температури за овој период се измерни ова ведро утро во Македонија. Во Берово се измерени – 21 степен, во Битола -20, во Маврово -18, а во Струмица – 17 степени. Според […]

Вести

Солун замина во историјата, Заев сега го користи грчкиот топоним Тесалоники

На вчерашната трибина во Берово, премиерот Зоран Заев за градот Солун го употреби грчкиот топоним „Тесалоники“. -Нас не ни смета некој во Тесалоники, Кавала да се нарекува Македонец. Сите знаеме […]