Ознака: биткоин

Економија Технологија

Повторно сите се заинтересираа за дигиталното злато – БИТКОИНОТ

Повторно сите се заинтересираа за дигиталното злато – БИТКОИНОТ Последен пат биткоинот достигна вредност од 18.000 долари на 19 декември 2017 година. Се очекува нов рекорд на цената и пробивање […]

Економија Свет

Биткоинот ја проби бариерата од 10.000 долари, и оди нагоре. И другите крипто валути одат нагоре

Биткоинот ја проби бариерата од 10.000 долари, и оди нагоре, односно има галопирачка динамика во последниот период. Во последните месец дена Биткоинот порасна за околу 26 проценти. Така најниско се […]

Вести

Во Швајцарија промовиран луксузен часовник со знакот на биткоин

Познатата швајцарска компанија „Франк Милер Куве“ го претстави новиот модел часовници во ограничен тираж, наречени „Енкрипто“, со знакот на биткоинот на себе. Часовникот е дизајниран во соработка со компанијата што […]

Вести

Биткоинот ја загрозува борбата против глобалното затоплување

Побарувачката за биткоини би можела да ги поништи глобалните напори за ограничување на глобалното затоплување, бидејќи оваа попопуларна дигитална валута бара огромни количини на енергија за производство, предупредија научници. Производството […]