Ознака: благи јадења

Кулинарство

ГРЧКА БАКЛАВА: Сочна и вкусна – Рецепт кој вреди да се проба

ГРЧКА БАКЛАВА: Сочна и вкусна – Рецепт кој вреди да се проба Состојки:600 гр готови кори за баклава5 јајца250 гр шеќер1 шолја масло1 шолја кисело млеко1 прашок за пециво1 ванилин […]

Кулинарство

Фантастични КОКОС КОЦКИ кои ги освоија сите кои сакаат благо со својата едноставност и фасцинантна арома

Фантастични КОКОС КОЦКИ кои ги освоија сите кои сакаат благо со својата едноставност и фасцинантна аромаСостојки: за темното тесто 150гр мелени лешници 200 гр брашно 240 гр путер 120 гр […]

Кулинарство

Колач кој се прави ЗА 10 МИНУТИ: Толку добар што не ќе можете да се насладите…

Најубавите работи во животот често се наједноставни. Таков е случајот и со благите јадења, а ова е едно од таквите и нема да можете да се заситите.Овој превкусен десерт во […]

Кулинарство

НЕМА ПОЛЕСНА И ПОБРЗА: Еурокрем торта од само 4 состојки

Плазма кекс во комбинација со еурокрем…Многу лесно за спремање, децата ќе ја обожаваат, а ни постарите нема да останат рамнодушни.Состојки: – 1 кг шлаг – 300 гр мелена плазма – […]

Кулинарство

Божиќни чоколадни куглици кои не се печат од само 4 состојки!

Идеални колачиња за зимските празници. Многу лесни за припрема и многу, многу вкусни.Состојки: 200 гр пире од костени 150 гр мелен кекс 125 мл слатка павлака 150 гр чоколадо за […]