Ознака: босилек

Здравје

Одличен е за бубрезите, го чисти респираторниот тракт: чајот од БОСИЛЕК е многу корисен!

Босилекот содржи магнезиум, манган, калиум и железо Иако ни е на дофат, ние често го занемаруваме фактот колку всушност е здрав босилекот. Чајот од босилек е особено здрав и се […]

Кулинарство

Шпагети во сос од домати со босилек и свински, чаден пршут

Состојки 500гр шпагети кај мене интегрални , сол, вода 1-1,3 кгр црвени домати 2лажици маслиново масло 1/2 главица сецкан кромид 1 рака босилек 1лажиче сол 1/2лажиче шеќер 1/2лажиче свежо мелен […]

Кулинарство

Совршена летна пица со моцарела, босилек и пченка

Доколку сакате да испробате нешто ново и интересно, поедноставнета верзија на пица со помалку тешки состојки за летниот период, го имаме вистинскиот рецепт за вас. Тенко, крцкаво тесто, многу доматен […]

Кулинарство

Совршена летна пица со моцарела, босилек и пченка

Доколку сакате да испробате нешто ново и интересно, поедноставнета верзија на пица со помалку тешки состојки за летниот период, го имаме вистинскиот рецепт за вас. Тенко, крцкаво тесто, многу доматен […]

Здравје

Босилек – уникатен зачин и силен лек

Луѓето многу често се изненадени кога ќе слушнат дека кулинарните билки имаат силни лековити својства. Босилекот е една од најраспространетите билки користени како зачин ширум целиот свет. Оргиналниот босилек потекнува […]

Живот

Нема да ви влезе мува во домот- не го поднесуваат ова, ставете го до прозорците и вратите

Мувите се многу досадни и тешко се бркаат кога ќе влезат дома, ја напаѓаат храната, а тоа секако сакаме да го спречиме, но за среќа има природно решение. Босилек е […]

Живот

Зачинете ја храната за да бидете здрави: За што се добри босилекот, нането, лукот…?

Зачините можат да дадат неверојатен вкус на храната, но истовремено се многу полезни за здравјето. Ете зошто нутриционистите советуваат да не ги избегнуваме и да го искористиме максимално она што […]

Живот

Босилек – уникатен зачин и силен лек

Луѓето многу често се изненадени кога ќе слушнат дека кулинарните билки имаат силни лековити својства. Босилекот е една од најраспространетите билки користени како зачин ширум целиот свет. Оргиналниот босилек потекнува […]